Strona główna Powrót Prośba o kontakt z twórcą

Wynalazek nr BDSW/23

Robot do rehabilitacji kończyny górnej

Tytuł
Robot do rehabilitacji kończyny górnej
Opis/specyfikacja
Przedmiotem wynalazku jest robot przeznaczony do rehabilitacji kończyny górnej. Robot posiada strukturę egzoszkieletu, który jest zawieszony na trójosiowym, ruchomym obramowaniu. Dzięki specjalnej konstrukcji możliwa jest rehabilitacja zarówno lewej, jak i prawej kończyny górnej, w ich całych zakresach ruchu. Dostosowywania robota do różnych parametrów antropometrycznych pacjentów następuje w sposób automatyczny, po sczytaniu nastaw z baz danych. Robot może rehabilitować pacjentów znajdujących się w pozycji stojącej, jak i siedzącej. Przedmiotem zgłoszenia patentowego jest struktura kinematyczna robota. Dzięki nowatorskiemu podejściu do konstrukcji możliwa jest rehabilitacja urazów, które do tej pory mogły być leczone wyłącznie przez fizjoterapeutów. Jest to związane z tym, iż na staw barkowy przypada 6 aktywnie sterowanych stopni swobody, w tym odwodzenie/przywodzenie ramienia. Z czego 3 stopnie swobody są typu pryzmatycznego, natomiast pozostałe trzy obrotowego. Złącza liniowe polepszają jakość rehabilitacji, z uwagi na to, iż ruch w stawie barkowym powyżej pewnej płaszczyzny powoduje znaczne przesunięcie punktu obrotu ramienia. Zastosowanie silników bezszczotkowych prądu stałego wraz z przekładniami planetarnymi umożliwiło wprowadzenie podatności do łańcucha kinematycznego. Z robotem współpracuje system rejestracji i analizy sygnałów EMG, dzięki któremu możliwa jest precyzyjna estymacja siły i zmęczenia mięśni.
Przewidywane zastosowanie
Robot jest przeznaczony do rehabilitacji całej kończyny górnej, poczynając od stawu barkowego, poprzez staw łokciowy, a kończąc na stawie nadgarstkowym. Może on być również używany do oceny motoryki pacjenta oraz analizy ruchu. Jest to możliwe, dzięki znajdującym się w przegubach ortezy robota czujnikach położenia oraz współpracującym z robotem podsystemem rejestracji i analizy sygnałów elektromiograficznych. Robot może być stosowany w klinikach rehabilitacyjnych. Możliwe jest również jego wykorzystanie w centrach sportowych. Dzięki robotyzacji ćwiczeń będzie można bowiem precyzyjnie stymulować wybrane partie mięśni.
Słowa kluczowe
robot rehabilitacyjny, rehabilitacja ręki, robot, egzoszkielet, orteza, EMG, ARR
Spodziewane efekty stosowania
Spodziewanym efektem zastosowania wynalazku będzie skrócenie procesu rehabilitacji oraz zwiększenie jej skuteczności. Wynalazek będzie mógł odciążyć fizjoterapeutę. Ideą robotycznej rehabilitacji jest zmiana charakteru pracy fizjoterapeuty z pracy fizycznej na analizę danych. Jeden terapeuta będzie w stanie obsłużyć kilka robotów. Spowoduje to, że rehabilitacja stanie się tańsza. Robot jest wyposażony w specjalny system elektromiograficzny, który pozwoli na automatyczną ocenę zaangażowania pacjenta w rehabilitację. Na podstawie sygnałów EMG, jest również oceniana siła, jaką pacjent wkłada w ruch, a więc jest możliwe zastosowania zaawansowanych trybów sterowania, jak np. sterowania impedancyjne. Jest to rodzaj sterowania, który pozwala na wprowadzenie podatności do łańcucha kinematycznego. Możliwe jest zatem praca w tego typu trybach jak: - wodzenie kończyny górnej po zdefiniowanej trajektorii - wspomaganie ruchu pacjenta - przeciwdziałanie ruchowi pacjenta W sprzedaży nie ma robotów, które są w stanie wykonywać tego typu działania. Wynalazek będzie mógł być wykorzystywany do rehabilitacji, jak również w centrach sportowych do precyzyjnych ćwiczeń wybranych partii mięśni. Wynalazek ma pozytywny wpływ na oszczędność energii, albowiem skraca proces rehabilitacji. Wynalazek ma neutralny wpływ na ekosystem.
Typ oczekiwanej współpracy
- Twórca jest zainteresowany nawiązaniem współpracy w celu dalszych badań nad wynalazkiem
- Twórca jest zainteresowany wdrożeniem wynalazku
- Twórca wyraża zgodę na udział w Spotkaniu Brokerskim
- Twórca jest zainteresowany zbyciem praw majątkowych do wynalazku
Typ poszukiwanego partnera

Lokalizacja, metryka

Numer wewnętrzny
Data zapisu do bazy
BDSW/23
2012-05-12 19:34:03
Rodzaj
wynalazek
Osoba do kontaktu

Patent

Data zgłoszenia
Numer zgłoszenia
Data uzyskania
Numer uzyskania
Zdjęcia, filmy, pliki do pobrania i inne załączniki

Zdjęcia

Pozostałe załączniki

opis_zgloszenia_patentowego.pdf