Strona główna Powrót Prośba o kontakt z twórcą

Wynalazek nr BDSW/246

SPOSÓB WYTWARZANIA TERMOSTEROWALNYCH POWIERZCHNI POLIMEROWYCH

Tytuł
SPOSÓB WYTWARZANIA TERMOSTEROWALNYCH POWIERZCHNI POLIMEROWYCH
Opis/specyfikacja
Wynalazek dotyczy termosterowalnych powierzchni polimerowych, czyli materiałów polimerowych o szczególnych właściwościach, przydatnych jako podłoża do prowadzenia hodowli komórkowych. Szczególna przydatność takiego podłoża do tych celów polega na tym, że powierzchnia materiału może, w sposób odwracalny i kontrolowany, zmieniać swoje właściwości fizykochemiczne tak, by, w zależności od potrzeby, komórki lub warstwy komórek wykazywały adhezję do podłoża lub samorzutnie się od tych powierzchni oddzielały. Dobre wyniki w zakresie wytwarzania powierzchni termoczułych poprzez szczepienie radiacyjne w post-efekcie, uzyskuje się metodą według wynalazku, polegającą na tym, że podłoże wykonane z polipropylenu, jego kopolimeru lub mieszaniny polimerów zawierającej polipropylen albo z polistyrenu, jego kopolimeru lub mieszaniny polimerów zawierającej polistyren, korzystnie w postaci folii, płytki, szalki, płytki wielodołkowej lub naczynia hodowlanego, poddaje się działaniu promieniowania jonizującego (np. w postaci wiązki przyspieszonych elektronów), a następnie poddaje się reakcji szczepienia poprzez kontakt z monomerem – metakrylanem eteru etylowego poli(glikolu etylenowego), PEEO3MA lub jego roztworem, w podwyższonej temperaturze, przez odpowiedni czas. PEEO3MA można stosować w tym procesie jako jedyny monomer lub w mieszaninie z innymi monomerami, w tym również wielofunkcyjnymi. Poprzez kontrolę parametrów procesu (dawki promieniowania, stężenia monomeru, temperatury i czasu prowadzenia reakcji szczepienia) otrzymuje się produkty o różnych właściwościach, w tym w szczególności o różnej gęstości szczepienia. Sposób według wynalazku jest skuteczny, stosunkowo prosty, złożony jedynie z dwu etapów, nie wymaga stosowania dodatkowych potencjalnie szkodliwych odczynników chemicznych w postaci inicjatorów, katalizatorów, moderatorów, etc., a poprzez kontrolę parametrów procesu umożliwia otrzymywanie warstw polimeru termoczułego o różnej grubości. Powierzchnie termoczułe otrzymane sposobem według wynalazku wykazują wysoką biozgodność względem fibroblastów i keratynocytów, umożliwiają szybkie wyhodowanie arkuszy komórek i, co istotne, skuteczne samoczynne oddzielanie wyhodowanych arkuszy skóry od podłoża przez prosty zabieg polegający jedynie na obniżeniu temperatury.
Przewidywane zastosowanie
Charakter zgłoszonego do opatentowania wynalazku jest bez wątpienia interdyscyplinarny. Wynalazek ma szansę znaleźć zastosowanie w takich dziedzinach jak: inżynieria tkankowa, chemia, biologia, jak również dotyczy medycyny, a więc potencjalnie każdego człowieka.
Korzyści z wdrożenia
- wprowadzenie nowego produktu/usługi
Słowa kluczowe
termoczułe polimery, podłoża polimerowe, szczepienie radiacyjne, inżynieria warstw komórkowych
Spodziewane efekty stosowania
Skóra to narząd o największej powierzchni w ludzkim organiźmie, mający istotne znaczenie jako zewnętrzna warstwa izolująca i ochronna organizmu. W przypadku jej uszkodzenia rozwiązaniem mającym największe szanse na powodzenie jest przeszczep autogeniczny skóry. W przypadku ogromnych ubytków skórnych, np. poparzeniach 4 stopnia, obejmujących ok. 90% powierzchni skóry często pojawiającym się problemem jest brak miejsc dawczych do przeszczepu. Istnieje wówczas konieczność zastosowania hodowlanych elementów skóry. W wyniku wynalazku powstały innowacyjne podłoża, które pozwalają na ograniczenie czasu oczekiwania na taki rodzaj przeszczepu, znacznie eliminują konieczność wielokrotnego ich powtarzania i stanowią bardzo ważny element w leczeniu pacjentów mocno oparzonych czy pacjentów z rozległymi ranami.
Oparzenia to jedne z najbardziej dramatycznych urazów, które mogą dotknąć człowieka. Każdego roku kilkanaście tysięcy ludzi umiera z powodu różnego rodzaju urazów termicznych. Większość tych problemów pojawia się w momencie przerwania spójności skóry, a zwłaszcza w momencie utraty płynów oraz inwazji bakterii. Natychmiastowa wymiana uszkodzonego fragmentu skóry jest podstawą terapii dla pacjentów, ale brak dostępności naturalnej skóry sprawia, że to zadanie jest niemal niemożliwe do wykonania u osób z rozgległymi oparzeniami. Dlatego opracowane, w ramach wynalzaku, rusztowania o właściwościach termoprzełączalnych znacznie ułatwią hodowlę komórek skóry oraz skrócą czas oczekiwania poparzonych pacjentów na przeszczep własnej tkanki.
Dodatkowym czynnikiem wpływającym na interdyscyplinarność wynalazku jest fakt, że osiągnięcie to może dotyczyć każdego człowieka, ponieważ otrzymane podłoża dedykowane są dla osób z ciężkimi poparzeniami i ubytkami skórnymi.

Zastosowania rynkowe
- Nauki biologiczne - Biotechnologia / farmaceutyka
- Nauki biologiczne - Kosmetologia / kosmetyka
- Nauki biologiczne - Weterynaria
- Nauki biologiczne - zdrowie, medycyna
Stan zaawansowania
- zakończone badania
Typ oczekiwanej współpracy
- Twórca jest zainteresowany nawiązaniem współpracy w celu dalszych badań nad wynalazkiem
- Twórca jest zainteresowany wdrożeniem wynalazku
- Twórca wyraża zgodę na udział w Spotkaniu Brokerskim
- Twórca jest zainteresowany zbyciem praw majątkowych do wynalazku
Typ poszukiwanego partnera
- instytut naukowo - badawczy, uniwersytet
- przemysł
- usługi

Lokalizacja, metryka

Numer wewnętrzny
Data zapisu do bazy
BDSW/246
2014-08-27 13:49:36
Rodzaj
wynalazek
Osoba do kontaktu
JUSTYNA KOMASA justyna.komasa@p.lodz.pl tel. 606-535-778

Patent

Data zgłoszenia
Numer zgłoszenia
Data uzyskania
Numer uzyskania
21.01.2013
P. 402510