Strona główna Powrót Prośba o kontakt z twórcą

Wynalazek nr BDSW/245

Sposób zapobiegania degradacji radiacyjnej poli(kwasu mlekowego)

Tytuł
Sposób zapobiegania degradacji radiacyjnej poli(kwasu mlekowego)
Opis/specyfikacja
Przedmiotem wynalazku jest metoda zapobiegania degradacji radiacyjnej poli(kwasu mlekowego). Obniżenie masy cząsteczkowej PLA podczas napromienienia jest zjawiskiem wpływającym niekorzystnie na właściwości użytkowe wyrobów medycznych wykonanych z tego polimeru, co eliminuje zastosowanie promieniowania jonizującego do sterylizacji tych wyrobów. Według wynalazku dodanie do PLA, poprzez kopolimeryzację, drugiego składnika pozwala na skuteczną modyfikację (promowanie reakcji sieciowania, poprawa właściwości mechanicznych) i sterylizację (zapobieganie niepożądanym reakcjom degradacji podczas sterylizacji) biomateriałów z PLA za pomocą promieniowania jonizującego, co w zdecydowanie ułatwi praktyczne zastosowanie tego biomateriału w medycynie.
Przewidywane zastosowanie
Sposób zapobiegania degradacji PLA, według wynalazku polega na kopolimeryzacji kwasu mlekowego z węglanem trimetylenu (TMC). Dobierając parametry kopolimeryzacji, takie jak np. skład monomerów, można kontrolować właściwości uzyskanego materiału, takie jak temperatura topnienia (Tm), temperatura przejścia szklistego (Tg), krystaliczność, wytrzymałość i biodegradowalność, a rzeczony dodatek poli(węglanu tri metylenu) (PTMC) zapobiega degradacji polimeru podczas napromieniania, np. stosowanego jako technika sterylizacji.
Korzyści z wdrożenia
- poprawa jakości
- ograniczenie energochłonności
Słowa kluczowe
poli(kwas mlekowy), biomateriały, sterylizacja radiacyjna
Spodziewane efekty stosowania
Sposób zapobiegania degradacji radiacyjnej polilaktydu według wynalazku polega na tym, że podczas syntezy PLA monomer polilaktydu poddaje się polimeryzacji z dodatkiem ko-składnika – węglanu trimetylenu – w ilości stechiometrycznej nie mniejszej niż 50% molowych merów węglanu w stosunku do laktydu. Kopolimer może mieć dowolną budowę, może to być kopolimer dwublokowy, triblokowy lub statystyczny o dowolnej masie cząsteczkowej. Polilaktyd z dodatkiem merów węglanowych w swojej cząsteczce nie ulega tak znacznej degradacji pod wpływem promieniowania jonizującego jak czysty homopolimer PLA, a w niektórych przypadkach masa cząsteczkowa PLA rośnie w wyniku usieciowania, czyli połączenia wiązaniami kowalencyjnymi, łańcuchów tego polimeru. Są to efekty pozytywne z punktu widzenia zachowania, lub podniesienia korzystnych własności polilaktydu, a także umożliwiające zastosowanie promieniowania jonizującego do sterylizacji tego polilaktydu oraz wyrobów z niego otrzymanych.
Zastosowania rynkowe
- Przemysł chemiczny
- Przemysł materiałowy
- Nauki biologiczne - zdrowie, medycyna
Stan zaawansowania
- badania na etapie laboratoryjnym
Typ oczekiwanej współpracy
- Twórca jest zainteresowany nawiązaniem współpracy w celu dalszych badań nad wynalazkiem
- Twórca jest zainteresowany wdrożeniem wynalazku
- Twórca wyraża zgodę na udział w Spotkaniu Brokerskim
- Twórca jest zainteresowany zbyciem praw majątkowych do wynalazku
Typ poszukiwanego partnera
- instytut naukowo - badawczy, uniwersytet
- przemysł

Lokalizacja, metryka

Numer wewnętrzny
Data zapisu do bazy
BDSW/245
2014-08-27 13:40:06
Rodzaj
wynalazek
Osoba do kontaktu
Agnieszka Adamus agnieszka.adamus@p.lodz.pl (0-42) 631 31 64 0 505 266 503

Patent

Data zgłoszenia
Numer zgłoszenia
Data uzyskania
Numer uzyskania
10.07.2013
P.404631