Strona główna Powrót Prośba o kontakt z twórcą

Wynalazek nr BDSW/20

Katalizator kobaltowy promowany cerem i barem do syntezy amoniaku i sposób otrzymywania katalizatora kobaltowego promowanego cerem i barem do syntezy amoniaku

Tytuł
Katalizator kobaltowy promowany cerem i barem do syntezy amoniaku i sposób otrzymywania katalizatora kobaltowego promowanego cerem i barem do syntezy amoniaku
Opis/specyfikacja
Przedmiotem wynalazku jest katalizator kobaltowy promowany cerem i barem do syntezy amoniaku i sposób otrzymywania katalizatora kobaltowego promowanego cerem i barem do syntezy amoniaku. Proces syntezy NH3 ma niezwykle istotne znaczenie dla współczesnego społeczeństwa. Szacuje się, że bez produkowanego przemysłowo amoniaku jedynie 60% populacji ludzkiej mogłoby być wyżywione. Problem ten staje się jeszcze bardziej poważny w obliczu prognozowanego na najbliższe lata szybkiego wzrostu liczby ludności świata. W większości przemysłowych instalacji syntezy amoniaku w roli katalizatora stosowany jest stopowy katalizator żelazowy. Ciągłe zapotrzebowanie na produkty azotowe i wysoka energochłonność produkcji amoniaku są nieustannie siłą napędową do ulepszania formuły kontaktu żelazowego lub do poszukiwania całkiem nowego typu katalizatora. Dużo uwagi poświęca się zastosowaniu kobaltu w reakcji syntezy amoniaku. Nasze doświadczenia wskazują, że wysoką aktywność kobaltu w reakcji syntezy amoniaku można uzyskać dodając do niego promotory, takie jak cer i bar. Stąd też katalizator kobaltowy według wynalazku charakteryzuje się tym, że zawiera kobalt, pełniący funkcję fazy aktywnej oraz cer i bar w charakterze promotorów. Opisany kontakt otrzymywany jest przy użyciu metody współstrącania, która jest stosunkowo tania i łatwa do przeniesienia na większą skalę. Co najistotniejsze, katalizator ten jest aktywniejszy od konwencjonalnego katalizatora żelazowego KM I, stosowanego powszechnie w instalacjach syntezy NH3 na całym świecie.
Przewidywane zastosowanie
Katalizator kobaltowy według wynalazku może znaleźć zastosowanie w wielkotonażowych niskociśnieniowych instalacjach syntezy amoniaku jako zamiennik katalizatora żelazowego, powszechnie stosowanego w przemysłowej syntezie amoniaku lub w charakterze drugiej warstwy katalizatora (obok katalizatora żelazowego) w układzie dwuzłożowym.
Słowa kluczowe
katalizator kobaltowy, synteza amoniaku, współstrącanie, promotor
Spodziewane efekty stosowania
Istotną wadą przemysłowego procesu syntezy NH3 jest wysoka energochłonność (ponad 1% światowego zużycia energii) ze względu na wysokie ciśnienie gazu w obiegu (15-30 MPa). Koszty procesu można znacznie zmniejszyć poprzez redukcję ciśnienia. Wymaga to jednak zastosowania nowego typu katalizatora, aktywniejszego od tradycyjnych kontaktów żelazowych, szczególnie w obszarze wysokich stopni przemiany. Spośród kontaktów spełniających powyższe wymagania układy ruten/węgiel modyfikowany termicznie wprowadzone zostały do praktyki przemysłowej. Pracują one w kilku niskociśnieniowych wytwórniach amoniaku (p = 9 MPa) na licencji firmy Kellogg Brown & Root. Jednak poważnym ograniczeniem dla powszechnego zastosowania układu Ru/C w procesie syntezy NH3 jest wysoki koszt rutenu. Ponadto, istnieje niebezpieczeństwo metanizacji podłoża węglowego w warunkach procesu, co mogłoby doprowadzić nawet do całkowitej destrukcji kontaktu.
Zastosowanie katalizatora kobaltowego w procesie syntezy NH3 może więc przynieść następujące korzyści:
- możliwość obniżenia ciśnienia syntezy NH3, a co za tym idzie redukcja zużycia energii (użycie katalizatora kobaltowego w drugim złożu dwuzłożowego reaktora syntezy amoniaku pozwoliłoby na wyraźne ograniczenie wskaźników energetycznych. Zastosowanie katalizatora kobaltowego przy stężeniu amoniaku w fazie gazowej w zakresie 8-15% dałoby od 0,5 do 1 GJ/tNH3 oszczędności. Zakładając długoletnią eksploatację katalizatora (co najmniej 5-10 lat pracy w reaktorze), przekłada się to na wymierne korzyści ekonomiczne wytwórni amoniaku).
- uzyskanie wyższego stopnia przereagowania dzięki wysokiej aktywności katalizatora,
- stabilna praca katalizatora kobaltowego w instalacji syntezy NH3 przez wiele lat dzięki jego wysokiej termostabilności (brak konieczności częstej wymiany złoża katalizatora),
- katalizator kobaltowy może stanowić cenną alternatywę nie tylko dla konwencjonalnego katalizatora żelazowego (ze względu na wysoką aktywność), ale także dla kontaktów rutenowych (ze względu na niższy koszt wytwarzania).
Typ oczekiwanej współpracy
- Twórca jest zainteresowany nawiązaniem współpracy w celu dalszych badań nad wynalazkiem
- Twórca jest zainteresowany wdrożeniem wynalazku
- Twórca wyraża zgodę na udział w Spotkaniu Brokerskim
Typ poszukiwanego partnera

Lokalizacja, metryka

Numer wewnętrzny
Data zapisu do bazy
BDSW/20
2012-05-12 19:12:26
Rodzaj
wynalazek
Osoba do kontaktu

Patent

Data zgłoszenia
Numer zgłoszenia
Data uzyskania
Numer uzyskania
30.07.2010
P-392015