Strona główna Powrót Prośba o kontakt z twórcą

Wynalazek nr BDSW/200

Sposób i urządzenie stabilizujące obudowę górniczą na czas demontażu

Tytuł
Sposób i urządzenie stabilizujące obudowę górniczą na czas demontażu
Opis/specyfikacja
Sposobu stabilizacji obudowy górniczej na czas demontażu przy użyciu urządzenia stabilizującego polega na tym, że zakłada się hali z prętami na zachodzące na siebie odrzwia obudowy chodnikowej po czym na końce prętów nakłada się suwliwie tuleje na stałe przymocowane do obudowy i blokuje się sworzniami, następnie za pomocą siłownika hydraulicznego z ruchomym trzpieniem podpiera się obudowę chodnikową.
Urządzenia stabilizującego obudowę górniczą na czas demontażu, posiadającego siłownik hydrauliczny oraz haki składa się z haków, które posiadają końce nagwintowane i wkręcane są do tulei nagwintowanej, zaś tuleja nagwintowana połączona jest z prętem, który rozłącznie mocowany jest do tulei, na stałe połączonej z obudową, za pomocą sworznia, przechodzącego przez otwór, w pręcie, oraz przez otwór, w tulei, która na stałe połączona jest z obudową, w której zamocowany jest siłownik hydrauliczny, który posiada tłoczysko posiadające na końcu głowicę. Pręty posiadają otwory przelotowe do regulacji położenia haków względem głowicy. Ilość haków wynosi od 2 do 4, korzystnie 2.
Przewidywane zastosowanie
Zastosowanie wynalazku pt. "Sposób i urządzenie stabilizujące obudowę górniczą na czas demontażu' zostało przewidziane do poprawienia bezpieczeństwa w kopalniach podziemnych, w których stosuje się łukową obudowę górniczą. Stosowany on będzie do demontażu łuków ociosowych, ich przebudowy lub wymiany spągnic w podziemnych zakładach górniczych. Możliwe jest powszechne jego wykorzystanie we wszystkich podziemnych kopalniach górniczych na całym świecie.
Przebudowa chodników i wymiana spągnic wykonywana jest przez wielu pracowników i jest podstawowym warunkiem utrzymywania chodników spełniających określone parametry przekroju potrzebne do prawidłowej wentylacji. Prace te często wykonuje się w miejscach o znacznym zmniejszeniu przekroju chodnika, co powoduje ogromne naprężenie demontowanych części połączonych elementów, które podczas rozkręcania odprężają w niekontrolowany sposób, przez co praca ta jest wyjątkowo niebezpieczna.
Zagrożenie związane z tym rodzajem pracy może dotyczyć nawet do kilkudziesięciu pracowników podczas jednej zmiany, ponieważ długości chodników czynnych w jednej tylko kopalni mogą dochodzić do 200km.
Urządzenie stabilizujące obudowę górniczą dzięki niewielkim rozmiarom będzie można zastosować np, pod zabudowanym przenośnikiem tasmowym, gdzie dotychczas znane sposoby zabezpieczenia pracowników są niemożliwe do zastosowanie.
Podczas tych prac zastosowanie wynalazku zabezpieczy pracownika, który rozkręca śruby, łączących strzemiona zamków. Działanie urządzenia powoduje częściowe rozprężenie połączonych elementów i nie dopuszcza podczas ich rozkręcania do niekontrolowanego zerwania śruby bądź odrzucenia jarzma zamka, co może doprowadzić do tragedii. Będzie to miało znaczący wpływ na świadomość społeczeństwa na temat bezpieczeństwa w górnictwie.
Słowa kluczowe
Górnictwo, spągnica, bezpieczeństwo
Spodziewane efekty stosowania
Głównym efektem zastosowania tego wynalazku będzie poprawa bezpieczeństwa osób wykonujących przebudowę chodników, wymianę spągnic jak również demontaż łuków ociosowych.
Urządzenie według wynalazku wyeliminuje niebezpieczeństwo spowodowane dużym stopniem trudności w aspekcie bezpieczeństwa pracy niektórych czynności wykonywanych prawidłowo przez pracowników posiadających wymagane kwalifikacje i odpowiednie doświadczenie zawodowe, na przykład wypadki w trakcie rabowania obudowy. Obecnie nie jest możliwe kontrolowane uwolnienie naprężeń wywołanych ciśnieniem górotworu w obudowie chodnikowej. Poprawa bezpieczeństwa pracownika ograniczy wypadkowość związaną z tym rodzajem pracy.
Urządzenie to przyspieszy również demontaż łuków ociosowych, ich przebudowy oraz wymianę spągnic w podziemnych zakładach górniczych. Montaż tego urządzenia oraz rozkręcanie śrub na zamkach zajmie ok. 5-10 minut.
Typ oczekiwanej współpracy
- Twórca jest zainteresowany wdrożeniem wynalazku
Typ poszukiwanego partnera

Lokalizacja, metryka

Numer wewnętrzny
Data zapisu do bazy
BDSW/200
2013-06-10 00:38:03
Rodzaj
wynalazek
Osoba do kontaktu

Patent

Data zgłoszenia
Numer zgłoszenia
Data uzyskania
Numer uzyskania
17.12.2012
P.402091