Strona główna Powrót Prośba o kontakt z twórcą

Wynalazek nr BDSW/188

Sposób produkcji antybakteryjnych i antygrzybiczych włókienno-tworzywowych materiałów powłokowych

Tytuł
Sposób produkcji antybakteryjnych i antygrzybiczych włókienno-tworzywowych materiałów powłokowych
Opis/specyfikacja
Przedmiotem wynalazku jest sposób produkcji antybakteryjnych i antygrzybiczych włókienno-tworzywowych materiałów powłokowych. Prezentowane rozwiązanie dotyczy wprowadzenia funkcjonalnych materiałów o własnościach biologicznych (tj. kul krzemionkowych domieszkowanych powierzchniowo nanocząstkami srebra i miedzi) do polimerów powłokotwórczych, uretanowych bądź akrylowych, które następnie są nanoszone na materiał włókienniczy poprzez powlekanie lub napawanie, po czym prowadzi się utrwalenie powłoki polimerowej. W celu zapobieżenia agregacji metali aktywnych jako matryce do osadzania na ich powierzchni nanowytrąceń wykorzystywane są submikronowe kule SiO2. Dodając jednocześnie nanocząstki Ag i Cu otrzymujemy materiał, który wykazuje zarówno silne działanie bakteriobójcze, jak i grzybobójcze.
Przewidywane zastosowanie
Otrzymane według wynalazku materiały powłokowe są przeznaczone na odzież sportową i rekreacyjną, na bioaktywną odzież ochronną, na pościel, wkładki czy podszewki obuwnicze. Wynalazek może znaleźć zastosowanie w szpitalach oraz służbie zdrowia, w przemyśle żywnościowym czy farmaceutycznym i innych usługach, w których niezwykle istotne jest tzw. czyste otoczenie. Tak szeroki zakres zastosowań związany jest z antybakteryjnymi i antygrzybiczymi własnościami otrzymanego materiału powłokowego. Wykazano dużą skuteczność bioaktywności włókienno-tworzywowego wynalazku na przykładowych tkaninach, określoną przez redukcję mikroorganizmów - uzyskując 99,9% redukcji bakterii (S. aureus, E. coli, K. pneumoniae) oraz 99,9% redukcji grzybów (m. in. Candida albicans). Co istotne, nadane własności bioaktywne utrzymują się w czasie długotrwałego użytkowania i konserwacji (wielokrotnego prania użytkowego).
Słowa kluczowe
nanocząstki srebra i miedzi, antybakteryjne i antygrzybicze materiały powłokowe
Spodziewane efekty stosowania
Zastosowanie włókienno-tworzywowego materiału powłokowego na tkaninach może przynieść znaczne korzyści zarówno ekonomiczne, jak i ekologiczne. Wykorzystanie otrzymanego materiału biologicznego może przyczynić się do wsparcia restrukturyzacji gospodarki, zwłaszcza w województwie łódzkim, dla którego włókiennictwo od dawna jest główną siłą napędową. Polskie przedsiębiorstwa z sektora włókienniczego i powiązanych z nim gałęzi nastawiając się na produkty innowacyjne, takie jak opracowane antybakteryjne i antygrzybicze materiały powłokowe, mogą stać się bardziej konkurencyjne dla firm zagranicznych. Samo wykorzystanie nanotechnologii w niniejszym wynalazku jest dużą korzyścią zarówno z ekonomicznego, jak i ekologicznego punktu widzenia, bowiem zużywając małą ilość materiału (nanocząstki srebra i miedzi) uzyskujemy produkt o określonych, silnych właściwościach biologicznych. Wykorzystanie techniki zol-żel do otrzymania kul SiO2/Ag+Cu umożliwia ponadto przeprowadzanie syntez w temperaturze pokojowej przy stosunkowo niskich kosztach wytwarzania oraz ekologicznym charakterze procesu. Otrzymane funkcjonalne wyroby włókiennicze mają się przyczynić do poprawy jakości życia i ochrony zdrowia naszego społeczeństwa, jak również samego środowiska naturalnego. Zastosowanie ich przykładowo w szpitalach pozwoli na zapobieganie namnażaniu się bakterii i grzybów oraz na eliminowanie powodowanych przez nie nieprzyjemnych zapachów.
Typ oczekiwanej współpracy
- Twórca jest zainteresowany nawiązaniem współpracy w celu dalszych badań nad wynalazkiem
- Twórca jest zainteresowany wdrożeniem wynalazku
- Twórca wyraża zgodę na udział w Spotkaniu Brokerskim
- Twórca jest zainteresowany zbyciem praw majątkowych do wynalazku
Typ poszukiwanego partnera

Lokalizacja, metryka

Numer wewnętrzny
Data zapisu do bazy
BDSW/188
2013-06-02 19:10:16
Rodzaj
wynalazek
Osoba do kontaktu

Patent

Data zgłoszenia
Numer zgłoszenia
Data uzyskania
Numer uzyskania
18.07.2011
P.395680