Strona główna Powrót Prośba o kontakt z twórcą

Wynalazek nr BDSW/183

Sposób łącznej analizy wyników badań echokardiograficznych i tomografii komputerowej

Tytuł
Sposób łącznej analizy wyników badań echokardiograficznych i tomografii komputerowej
Opis/specyfikacja
Głównym celem prezentowanego rozwiązania jest rozwinięcie technicznych metod umożliwiających fuzje obrazów pochodzących z różnych analiz medycznych, ze szczególnym uwzględnieniem badań kardiologicznych. Projekt obejmuje prace w zakresie technik obrazowania (2D oraz 3D) w zastosowaniu medycznym. Cechą charakterystyczną proponowanego rozwiązania jest możliwość połączenia obrazów trójwymiarowych struktur narządów wewnętrznych człowieka (lewej komory serca) z analizami, których wyniki publikowane są jako dwuwymiarowe schematy/ diagramy i przechowywane jako pliki graficzne (diagram funkcji skurczowej lewej komory serca z badania ECHO). Jako wynik automatycznych algorytmów połączenia tych obrazów możliwe do obejrzenia staje się model trójwymiarowy z naniesioną na nią analizą (z badania ECHO), możliwą do obejrzenia dotąd wyłącznie jako płaski obraz. Poruszany problem ma charakter interdyscyplinarny łączący zagadnienia techniczne z obrazową diagnostyką medyczną.
Przedmiotem jest metoda analizy wraz z rozwiązaniem technicznym, które umożliwia zrealizowanie połączenia 2 badań medycznych- kardiologicznych w jeden obraz hybrydowy rozszerzający informacje diagnostyczne obu w porównaniu gdyby analizowane były osobno (metodą dotychczasową). Połączeniu poddane są: wyekstrahowany obraz lewej komory serca (otrzymany poprzez badanie CT) oraz diagram kołowy (bullseye) przedstawiający analizę funkcji skurczowej tejże komory serca. Dzięki rozwiązaniu możliwa jest analiza drzewa wieńcowego w poszukiwaniu anomalii w tym wykrywanie zwężeń naczyń krwionośnych. Powstały obraz jest bardzo łatwy do interpretacji ukazujący anatomiczną budowę narządu wraz z kolorowymi obszarami o lepszej i gorszej funkcji. Tego rodzaju analiza umożliwia wczesne wykrywanie źródeł chorób niedokrwiennej serca i tym samym mogła będzie zapobiegać trwałym uszkodzeniom mięśnia sercowego- zawałom. W odróżnieniu od obecnie stosowanej metody angiograficznej (referencyjnej wobec naszego rozwiązania) nie jest wymagana interwencja zabiegowa i wprowadzanie drogą naczyniową kontrastu w celu zwiększenia dokładności obrazowania. Ma to znamienny wpływ na znaczne zmniejszenie niekorzystnych warunków jakie pacjent musi znieść odbywając wspomniane badanie koronarograficzne (nawet zmniejszenie ilości zgonów po alergicznej reakcji na podawany kontrast). Rozwiązanie zmniejszając czas przeprowadzenia analizy do pojedyńczych sekund umożliwia wykonanie diagnostyki w spoósb szybki i bezpieczny dla pacjenta. Zastosowana technika jest łatwa w użyciu i kompatybilna z sprzetem medycznym różnych producentów co jest pozytywną cechą rozwiązania w kontekście łatwości wdrożenia do praktyki lekarskiej. Dzięki zastosowaniu prezentowanej metody możliwość diagnostyczna i predykcyjna zostaje zwiększona co przyczynia się do zwiększenia skuteczności diagnostyki kardiologi nieinwazyjnej.
Wynikiem końcowym przygotowanego rozwiązania jest widok struktury lewej komory serca wraz z naniesionymi analizami ECHO kurczliwości komory. Operator w sposób intuicyjni i łatwy, w czasie rzeczywistym, jest w stanie przejżeć i manipulować modelem 3D, na którym jednoczesnie widzi strukturę serca oraz naczyń wieńcowych analizowanego pacjenta. Jest w stanie okreslić jednoznacznie miejsca upośledzenia mięsnia sercowego, a więc obszary potencjalnie zagrożone niedokwieniem prowadzące do obumierania tkanek mięśniowych.
Więcej szczegółów można uzyskać z treści załącznika dokumentacji wysłanego zgłoszenia konkursowego traktującego ww. wynalazek w szerszym zakresie merytorycznym.
Przewidywane zastosowanie
Ze względu na specyfikę zagadnienia, największego potencjalnego zastosowania należy spodziewać się w dziedzinie kardiologii. Tutaj projekt wzbudza największe zainteresowanie jako nowa metoda badania bezinwazyjnego pacjentów z podejżeniem niewydolności serca, między innymi zawału serca. Już na etapie planowania i wstępnej realizacji środowisko medyczne wyraziło zainteresowanie i oczekuje wyników badań proponowanego rozwiązania diagnostyki nieinwazyjnej, które w sposób znaczny przyśpieszyłoby diagnozę, ograniczyło powikłania występujące podczas wykonania testów inwazyjnych. Ze względu na prowadzone badania we współpracy z Katedrą Kardiologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi w trakcie realizacji i wykonywania prototypu prowadzone są zabiegi mające na celu rozpowszechnienie informacji o ogólnych założeniach i cech szczególnych rozwiązania. Szczególny nacisk kładziony na innowacyjność rozwiązania i wartość diagnostyczną, które nie było dotąd osiągalne w nieinwazyjnych testach kardiologicznych. W tej kwestii jest to rozwiązanie w zakresie diagnostyki obrazowej układu krwionośnego. Dzięki niej możliwe będzie prowadzenie prac nad automatyczną analizą i poszukiwaniem korelacji upośledzenia funkcji skurczowej lewej komory serca, otrzymanej z badania ECHO, z dokładnym położeniem naczynia wieńcowego, w którym mogło powstać znaczące ograniczenie/zwężenie jego światła. Rozważana metodologia rokuje możliwość bezinwazyjnego wykrywania i rozpoznawania tego rodzaju problemów kardiologicznych. Jakiekolwiek prace nad proponowaną metodyką nie były jak dotąd publikowane w naukowym środowisku medycznym przez inne zespoły badawcze (zarówno polski jak i zagraniczne).
Słowa kluczowe
Kardiologia, kardiologia nieinwazyjna, fuzja obrazów, diagnostyka obrazowa, CT, ECHO
Spodziewane efekty stosowania
Szeroko dostepna nowoczesna metoda nieinwazyjnej diagnostyki kardiologicznej może stać się bardzo ważnym punktem diagnozy schorzeń serca. Zaproponowana metoda została przygotowana przez najwyższej klasy specjalistów kardiologicznych i we współpracy z nimi została przygotowana metoda techniczna fuzji obrazów badań kardiologicznych. Zespół ze względu na osoby zaangażowane będzie promował rozwiązanie w środowisku zarówno medycznym jak i technicznym by stało się popularną metodą wykrywania np zawałów serca w sposób bezinwazyjny (bez skomplikowanych i niejednokrotnie niebezpiecznych dla pacjenta metod angiograficznych- koronarografia). Metoda ze względu na kompatybilnośc ze sprzętem medycznym różnych producentów może być wdrożona w dowolnej klinice kardiologicznej wyposażonej w sprzęt ECHOkardiograficzny (popularne narzedzie diagnostyczne).
Typ oczekiwanej współpracy
- Twórca jest zainteresowany nawiązaniem współpracy w celu dalszych badań nad wynalazkiem
- Twórca jest zainteresowany wdrożeniem wynalazku
- Twórca wyraża zgodę na udział w Spotkaniu Brokerskim
Typ poszukiwanego partnera

Lokalizacja, metryka

Numer wewnętrzny
Data zapisu do bazy
BDSW/183
2013-06-02 17:52:29
Rodzaj
wynalazek
Osoba do kontaktu

Patent

Data zgłoszenia
Numer zgłoszenia
Data uzyskania
Numer uzyskania
27.08.2012
P-400522
Zdjęcia, filmy, pliki do pobrania i inne załączniki

Zdjęcia