Strona główna Powrót Prośba o kontakt z twórcą

Wynalazek nr BDSW/174

Zastosowanie kompozycji wytworzonej na bazie telechelicznego makromeru i fotoinicjatora do wytwarzania implantu przepuklinowego.

Tytuł
Zastosowanie kompozycji wytworzonej na bazie telechelicznego makromeru i fotoinicjatora do wytwarzania implantu przepuklinowego.
Opis/specyfikacja
Istotą wynalazku jest zastosowanie kompozycji opisanej w zgłoszeniu nr P.395338 „Telecheliczny makromer, sposób wytwarzania telechelicznego makromeru i kompozycja wytworzona na bazie telechelicznego makromeru” do wytwarzania implantu przepuklinowego. Kompozycję można aplikować bezpośrednio pomiędzy powłokami brzusznymi albo implant formuje się w warunkach jałowych, a następnie aplikuje się go pacjentowi. W przypadku aplikacji do organizmu żywego w rejon otworu przepuklinowego i do przestrzeni między warstwami powłok brzusznych wprowadza się kompozycję w postaci lepkiej pasty, gdzie in vivo in situ formuje się z niej elastyczną łatkę o wielkości zachodzącej zakładkowo poza obrzeża otworu przepukliny. Inne rozwiązanie obejmuje uformowanie i zaciśnięcie pierścienia wokół worka przepuklinowego celem zamknięcia wrót przepukliny. Zabieg odbywa się przy użyciu technik małoinwazyjnych. Kompozycję tworzącą implant dostarcza się do miejsca ubytku przez kanał o średnicy wewnętrznej nie większej niż 5 mm.
Przeprowadzone w Klinice Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie testy na zwierzętach potwierdziły, że metoda jest skuteczna i bezpieczna. Przeprowadzone testy obejmowały wytworzenie sztucznych przepuklin u zwierząt doświadczalnych (królików) i naprawę ubytku za pomocą metody będącej przedmiotem wynalazku.
Przewidywane zastosowanie
Wynalazek znajdzie zastosowanie w małoinwazyjnych technikach chirurgicznych leczenia ubytków tkanek miękkich, głównie małych przepuklin. W opracowaniu jest rozwinięcie zakresu stosowalności metody na inne ubytki tkanek miękkich wewnątrz jamy brzusznej. Prace te są przedmiotem współpracy autorów wynalazku z Polską Fundacją Technik Małoinwazyjnych i Nowych Technologii w Chirurgii, reprezentowaną przez dra n. med. Jacka Białeckiego. Współpraca ta została nawiązana w 2012 r. za pośrednictwem Bazy Danych Studenckich Wynalazków. Z uwagi na zdolność patentową szczegóły tych badań nie mogą na razie zostać ujawnione.
Słowa kluczowe
chirurgia małoinwazyjna, przepuklina, implant, biomateriał, sieciowanie UV
Spodziewane efekty stosowania
Wynalazek jest przedmiotem dofinansowania przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Projekt nr POIG.01.03.02-32-140/11-00 Ochrona patentowa rozwiązań z zakresu biomateriałów do zastosowania w przemyśle medycznym, opakowaniowym i powłokowym przewiduje ochronę własności intelektualnej na terenie Europy i USA oraz wsparcie procesów promocji i wdrożenia. Fakt uzyskania wsparcia potwierdza wysoki potencjał wynalazku.
Efektem zastosowania wynalazku będzie wprowadzenie nowej małoinwazyjnej techniki medycznej, która umożliwi sprawne, szybkie i bezpieczne zaopatrywanie ubytków tkanek miękkich wewnątrz jamy brzusznej. Wynalazek zakłada przeprowadzenie operacji technikami wideoskopowymi, bez wykonywania głębokich cięć. W ramach współpracy z Wielkopolskim Centrum Chirurgii Eksperymentalnej zaplanowano testy z zastosowaniem specjalistycznej aparatury wideoskopowej.
Niektóre korzyści z wdrożenia wynalazku oraz nowej metody leczenia są wymienione poniżej:
- pacjent po małoinwazyjnym zabiegu będzie mógł tego samego dnia wrócić do domu, co zwiększy komfort chorego,
- stopniowe zatępowanie biomateriału naturalną tkanką zmniejszy ryzyko powikłań i nawrotów,
- skrócenie czasu trwania zabiegu oraz pobytu na sali pooperacyjnej poprawi warunki logistyczne w szpitalu,
- skrócenie całego procesu leczenia przyniesie niepodważalne korzyści ekonomiczne.
Typ oczekiwanej współpracy
- Twórca jest zainteresowany nawiązaniem współpracy w celu dalszych badań nad wynalazkiem
- Twórca jest zainteresowany wdrożeniem wynalazku
- Twórca wyraża zgodę na udział w Spotkaniu Brokerskim
- Twórca jest zainteresowany zbyciem praw majątkowych do wynalazku
Typ poszukiwanego partnera

Lokalizacja, metryka

Numer wewnętrzny
Data zapisu do bazy
BDSW/174
2013-05-21 00:00:20
Rodzaj
wynalazek
Osoba do kontaktu

Patent

Data zgłoszenia
Numer zgłoszenia
Data uzyskania
Numer uzyskania
29.09.2010
P.396469