Strona główna Powrót Prośba o kontakt z twórcą
Wynalazek nr BDSW/166
Sposób wyciskania wierteł krętych w matrycy dwuczęściowej
Tytuł
Sposób wyciskania wierteł krętych w matrycy dwuczęściowej
Opis/specyfikacja
Sposób wyciskania wierteł krętych w matrycy dwuczęściowej charakteryzuje się tym, że kształtowany półfabrykat w kształcie pręta, który nagrzewa się do temperatury kucia i umieszcza się w wykroju dolnej matrycy, poczym uruchamia się ruch postępowy górnej matrycy w kierunku dolnej matrycy do momentu zamknięcia matryc, które tworzą wykrój, posiadający z jednej strony otwór cylindryczny, w którym znajduje się nagrzany do temperatury kucia półfabrykat natomiast z drugiej strony wykrój posiada oczko profilowe, którego zarys odpowiada zarysowi kształtowanego wiertła, w momencie wyłączenia ruchu postępowego górnej matrycy włącza się ruch postępowy stempla, który przemieszcza się ze stałą prędkością w cylindrycznym wykroju powstałym po zamknięciu matryc w kierunku oczka profilowego, wprawiając w ruch posuwisty znajdujący się w cylindrycznej części wykroju nagrzany pręt powodując jego współbieżne wyciskanie ze stałą prędkością, odpowiednie ukształtowanie profilu oczka powoduje kształtowanie zarysu poprzecznego wiertła i równoczesne jego skręcanie ze stałą prędkością, ruch posuwisty stempla trwa do czasu, w którym zostanie ukształtowana odpowiednia długość wiertła po osiągnięciu przez stempel założonego położenia włącza się ruch powrotny zarówno stempla jak i górnej matrycy, który trwa do czasu osiągnięcia przez stempel i górną matrycę ich położenia wyjściowego, w trakcie trwania ruchu powrotnego stempla i górnej matrycy wyciśnięte wiertło pozostaje w wykroju dolnej matrycy.
Przewidywane zastosowanie
Wynalazki pt. „Matryca dwuczęściowa do wyciskania wyrobów z rowkami śrubowymi” oraz „Sposób wyciskania wierteł krętych w matrycy dwuczęściowej” mogą być z powodzeniem zastosowane w przemysle produkującym narzędzia skrawające. Główną grupą narzędzi skrawających do wytwarzania, których mogą być wykorzystane w/w. wynalazki stanowią wiertła kręte. Ponadto przedstawione rozwiązania mogą być wykorzystywane do produkcji gwintowników, rozwiertaków oraz nawiertaków. Reasumując wynalazki mogą być wdrożone do produkcji narzędzi trzpieniowych posiadających spiralne rowki wiórowe wzdłuż osi symetrii
Słowa kluczowe
wiertło kręte, wyciskanie, matryca dwudzielna
Spodziewane efekty stosowania
Korzystnym skutkiem wynalazków jest to, że pozwalają w prosty sposób usunąć gotowy wyrób z wykroju matrycy po procesie wyciskania. Eliminując tym samym konieczność stosowania pras podwójnego działania oraz układów umożliwiających obrót matrycy, które są konieczne do wykręcenia półwyrobu wiertła z matryc monolitycznych. Tym samym pozwala to skrócić czas usuwania wyrobu z matrycy oraz usprawnić automatyzację procesu. Matryce dwudzielne według wynalazku mogą być wykonywane z powodzeniem na uniwersalnych maszynach sterowanych numerycznie w odróżnieniu od typowych matryc jednolitych, które są odlewane. Możliwość wykonania tego typu narzędzi obróbką skrawaniem zwiększa również gamę możliwych do zastosowania materiałów narzędziowych na matryce do wyciskania wierteł. W tradycyjnym sposobie wyciskania półwyrób wiertła musi posiadać większą średnice części chwytowej niż części roboczej, co jest konieczne aby umożliwić wyjęcie gotowego wiertła z matrycy. Wyciskanie wierteł w matrycach dzielonych eliminuje tą konieczność w konsekwencji, czego wykonany tym sposobem półwyrób może posiadać jednakową średnicę na całej długości. Pozwala to na zmniejszenie materiałochłonności oraz stopnia redukcji przekroju poprzecznego podczas wyciskania. Mniejszy stopień redukcji przekroju poprzecznego wyrobu przekładać się będzie również na minimalizację siły kształtowania oraz energii potrzebnej do realizacji procesu. W efekcie, czego pozwala to zmniejszyć obciążenie narzędzi a tym samym wydłużyć ich żywotność. Obecnie wiertła maszynowe o dużych średnicach wykonywane są głównie poprzez frezowanie, które charakteryzuje się dużymi stratami materiałowymi oraz niską wydajnością. Alternatywą dla tej technologii jest wyciskanie zmniejszające zużycie materiału, jednak ze względu na niska trwałość matryc zastosowanie tradycyjnej technologii jest ograniczone. Dlatego też, zastosowanie matryc dwudzielnych może wyeliminować takie wady produkcji wierteł krętych o dużych średnicach jak: niska trwałość tradycyjnych matryc do wyciskania, duże zużycie materiału podczas frezowania oraz niska wydajność metod obróbki skrawaniem.
Typ oczekiwanej współpracy
- Twórca jest zainteresowany nawiązaniem współpracy w celu dalszych badań nad wynalazkiem
- Twórca jest zainteresowany wdrożeniem wynalazku
- Twórca wyraża zgodę na udział w Spotkaniu Brokerskim
- Twórca jest zainteresowany zbyciem praw majątkowych do wynalazku
- Twórca jest zainteresowany wdrożeniem wynalazku
- Twórca wyraża zgodę na udział w Spotkaniu Brokerskim
- Twórca jest zainteresowany zbyciem praw majątkowych do wynalazku
Typ poszukiwanego partnera
Lokalizacja, metryka
Numer wewnętrzny
Data zapisu do bazy
BDSW/166
2013-05-19 19:26:51
Rodzaj
wynalazek
Osoba do kontaktu
Patent
Data zgłoszenia
Numer zgłoszenia
Data uzyskania
Numer uzyskania
22.03.2012
P.398569