Strona główna Powrót Prośba o kontakt z twórcą

Wynalazek nr BDSW/134

Sposób otrzymywania hydrolatów oraz ich zastosowanie

Tytuł
Sposób otrzymywania hydrolatów oraz ich zastosowanie
Opis/specyfikacja
Przedmiotem wynalazku są warianty hydrolatów z jednego surowca roślinnego charakteryzujące się zróżnicowanymi właściwościami biologicznymi oraz ich zastosowanie.
Hydrolaty, określane także jako hydrosole, wody aromatyczne, wody kwiatowe, są dotychczas otrzymywane w drodze destylacji z parą wodną i kryterium zakończenia procesu destylacji jest osiągnięcie przez wydzielany produkt odpowiednich właściwości organoleptycznych. Tak więc znanymi sposobami otrzymuje się z jednego surowca tylko jeden rodzaj hydrolatu o określonych właściwościach organoleptycznych.
Znane jest także zastosowanie hydrolatów jako komponentów zapachowych produktów kosmetycznych, a także jako komponentów antydrobnoustrojowych i antyoksydacyjnych.
Nowe rodzaje hydrolatów, będących przedmiotem zgłoszonego patentu, o różnej zawartości olejków eterycznych, różnych właściwościach zapachowych i biologicznych z jednego surowca roślinnego, pozyskiwane w drodze destylacji z parą wodną przy użyciu 20 - 100 ml wody na 1 g surowca roślinnego, według wynalazku charakteryzuje się tym, że kryterium określania objętości produktów: 100 - 500 ml, 600-900 ml, 1000-1300 ml lub 1400-3000 ml, jest ich aktywność antyoksydacyjna i mikrobiologiczna.
Zastosowanie hydrolatów otrzymanych podanym wyżej sposobem jako komponentów zapachowych, antydrobnoustrojowych i antyoksydacyjnych produktów kosmetycznych, według wynalazku charakteryzuje się tym, że hydrolat stanowiący destylat o objętości 100 - 500 ml stosuje się jako komponent toników, hydrolat stanowiący destylat o objętości 600 – 900 ml jako komponent szamponów,hydrolat stanowiący destylat o objętości 1000 - 1300 ml jako komponent preparatów pielęgnacyjnych do skóry, zaś hydrolat stanowiący destylat o objętości 1400 - 3000 ml jako komponent chusteczek odświeżających.
Sposób według wynalazku umożliwia otrzymanie z tego samego surowca hydrolatów o odmiennych właściwościach jakościowych, zapachowych i użytkowych, mających zastosowanie do różnych wyrobów kosmetycznych.
Sposób według wynalazku ilustrują poniższe przykłady.
Przykład I.
Destylacji z parą wodną poddano 60.0 g suszonych kwiatów lawendy wąskolistnej (Lavandula angustifolia). Kwiaty umieszczono w kolbie dwuszyjnej (2 000ml), dodano ok. 1200.0 ml wody destylowanej i przeprowadzono destylację z parą wodną. Destylację zakończono po otrzymaniu 400 ml hydrolatu.

Otrzymany hydrolat charakteryzował się intensywnym zapachem ziołowym (lawendowa nuta górna) i zawierał olejki eteryczne w ilości 97.23±6.10 mg/100ml hydrolatu.
Aktywność antydrobnoustrojową hydrolatu oznaczano metodą rozcieńczeń wobec bakterii Gram - dodatnich Bacillus subtilis ATCC 6633 i Staphylococcus aureus ATCC 1803; Gram - ujemnych bakteria Escherichia coli ATCC 1627 i Pseudomonas aeruginosa ATCC 1555; drożdży Candida sp. LOCK 0008 oraz pleśni Aspergillus niger LOCK 0436 i Penicillium expansum LOCK 0535. Wyniki przedstawiono jako % zahamowania liczebności populacji w obecności hydrolatu – zahamowanie liczebności komórek populacji ( bakterie, drożdże, pleśnie ) w obecności hydrolatu było nie mniejsze niż 0.05%.
Właściwości przeciwutleniające hydrolatu oznaczano metodą ORAC FL, otrzymany wynik przeliczono na mol TE / L - aktywność antyoksydacyjna hydrolatu była nie mniejsza niż 266  39 mol TE / L.
Otrzymany hydrolat zastosowano jako komponent zapachowy, antydrobnoustrojowy
i antyoksydacyjny toniku do cery przetłuszczającej się. W celu otrzymania toniku do 400 ml otrzymanego hydrolatu wprowadzono kolejno, podczas mieszania, 50 g gliceryny, 20 g soli cynkowej kwasu piorolidynokarboksylowego (Zn PCA), 5 g kwasu benzoesowego. Po 24 godzinach leżakowania, wyregulowano pH do wartości 5-6 za pomocą kwasu cytrynowego.
Otrzymany tonik cechował się efektywnym działaniem przeciwtrądzikowym, kojącym
i łagodzącym. Nadto charakteryzował się przyjemnym zapachem ziołowo-lawendowym z górną nutą lawendy.

Przykład II.
Destylację z parą wodną 60.0 g suszonych kwiatów lawendy wąskolistnej prowadzono postępując jak w przykładzie I. Destylację zakończono po otrzymaniu 800 ml destylatu.
Otrzymany hydrolat charakteryzował się intensywnym zapachem ziołowo-lawendowym (dolna nuta lawendy) i zawierał olejki eteryczne w ilości 59.61±7.20 mg/100ml hydrolitu. Aktywność antydrobnoustrojową i właściwości przeciwutleniające hydrolatu oznaczono jak w przykładzie; zahamowanie liczebności komórek populacji ( bakterie, drożdże, pleśnie ) w obecności hydrolatu było nie mniejsze niż 0.05%, zaś aktywność antyoksydacyjna wynosiła 248  30 mol TE / L.
Otrzymany hydrolat zastosowano jako komponent zapachowy, antydrobnoustrojowy
i antyoksydacyjny szamponu do włosów przetłuszczających się. W celu otrzymania szamponu do 400 ml otrzymanego hydrolatu wprowadzono kolejno, podczas mieszania, 280 g SLES 2 EO (26%), 40 g kokamidopropylobetainy, 20 g kokamidu DEA, 2 g polyquaternium -7, 5 g kwasu benzoesowego. Następnie wyregulowano pH do wartości 5-6 za pomocą kwasu cytrynowego, a lepkość za pomocą NaCl. Otrzymany szampon efektywnie oczyszczał skórę i włosy, ograniczał proces ich przetłuszczania się, kondycjonował. Nadto charakteryzował się zapachem ziołowo-lawendowym z dolną nutą lawendy.

Przykład III.
Destylację z parą wodną 60.0 g suszonych kwiatów lawendy wąskolistnej prowadzono postępując jak w przykładzie I. Destylację zakończono po otrzymaniu 1200 ml destylatu.
Otrzymany hydrolat charakteryzował się intensywnym zapachem kwiatowo-ziołowym, (słodki, lawendowa nuta lekka ); zawartość olejku eterycznego w hydrolacie była nie mniejsza niż 38.45±5.31 mg/100ml hydrolatu, właściwości antydrobnoustrojowe - zahamowanie liczebności komórek populacji (bakterie, drożdże, pleśnie) w obecności hydrolatu nie mniejsze niż 0.05%; aktywność antyoksydacyjna hydrolatu była nie mniejsza niż 228  34 mol TE / L.
Otrzymany hydrolat zastosowano jako komponent zapachowy, antydrobnoustrojowy
i antyoksydacyjny w żelu pod oczy. W celu otrzymania żelu do 400 ml otrzymanego hydrolatu wprowadzono kolejno, podczas mieszania, 3 g karbomeru (Acrylates / C10-30 Alkyl Acrylate Cross-Polymer), 6 g soli sodowej kwasu piorolidynokarboksylowego (PCA Na), 5 g gliceryny, 0,15 g metyloparabenu. Za pomocą TEA wyregulowano pH do 6,0. Otrzymany żel efektywnie koił, wygładzał skórę. Nadto charakteryzował się zapachem przyjemnym słodkim kwiatowo-ziołowym, z lekką nutą lawendy.

Przykład IV.
Destylację z parą wodną 60.0 g suszonych kwiatów lawendy wąskolistnej prowadzono postępując jak w przykładzie I. Destylację zakończono po otrzymaniu 1600 ml destylatu.
Otrzymany hydrolat charakteryzował się intensywnym zapachem kwiatowo-lawendowym, słodkim, subtelnym; zawartość olejku eterycznego w hydrolacie była nie mniejsza niż 24.83±2.21 mg/100ml hydrolatu, właściwości antydrobnoustrojowe - zahamowanie liczebności komórek populacji (bakterie, drożdże, pleśnie) w obecności hydrolatu nie mniejsze niż 0.05%; aktywność antyoksydacyjna hydrolatu była nie mniejsza niż 218  33 mol TE / L.
Otrzymany hydrolat zastosowano jako komponent zapachowy, antydrobnoustrojowy
i antyoksydacyjny chusteczek odświeżających.
Do 400 ml otrzymanego hydrolatu dodano po kolei, podczas mieszania, 60 g gliceryny 20 g polioksyetylenowanego siedmioma molami tlenku etylenu monoglicerydu kokosowego (PEG-7 Glyceryl Cocoate), 5,0 g alantoiny, 10 g D-pantenolu, 5 g kwasu benzoesowego. Po 24 godzinach leżakowania, wyregulowano pH do wartości 5-6 przy użyciu kwasu cytrynowego. Otrzymanym płynem nasączono chusteczki.
Chusteczki intensywnie odświeżały skórę pozostawiając na niej przyjemny zapach, charakterystyczny dla użytego hydrolatu.
Zastrzeżenia patentowe

1. Nowe rodzaje hydrolatów z jednego surowca roślinnego o różnej zawartości olejków eterycznych, różnych właściwościach zapachowych i biologicznych, pozyskiwanych w drodze destylacji z parą wodną, przy użyciu 20 - 100 ml wody na 1 g surowca roślinnego, znamienny tym, że kryterium określania objętości produktów: 100 - 500 ml, 600-900 ml, 1000-1300 ml lub 1400-3000 ml, jest ich aktywność antyoksydacyjna i mikrobiologiczna
2. Zastosowanie hydrolatów otrzymanych sposobem przedstawionym w zastrzeżeniu 1, jako komponentów zapachowych, antydrobnoustrojowych
i antyoksydacyjnych produktów kosmetycznych, znamienne tym, że hydrolat stanowiący destylat o objętości 100 – 500 ml stosuje się jako komponent toników, hydrolat stanowiący destylat o objętości 600 - 900 ml jako komponent szamponów, hydrolat stanowiący destylat o objętości 1000 - 1300 ml jako komponent preparatów do pielęgnacji skóry, zaś hydrolat stanowiący destylat o objętości 1400 - 3000 ml jako komponent chusteczek odświeżających.
Przewidywane zastosowanie
Produkty określane zwykle, jako hydrolaty są znane na rynku docelowym. Jednakże, dotychczas otrzymywany jest tylko jeden rodzaj hydrolatu z użytego surowca roślinnego a jego ilość ustalana jest wyłącznie w oparciu o właściwości organoleptyczne – głównie zapach. W literaturze przedmiotu jest bardzo mało publikacji łączących hydrolat z zawartością ilościową w nim lotnych związków organicznych i aktywnością mikrobiologiczną czy antyoksydacyjną – przede wszystkim jest brana pod uwagę ocena zapachowa. Zakłada się, że jeżeli olejek eteryczny z zastosowanego materiału roślinnego ma określone właściwości biologiczne to podobnych należy spodziewać się i po otrzymanym z tego surowca hydrolacie. Ten sposób wnioskowania jest bardzo dużym uproszczeniem technologicznym i nie znajduje potwierdzenia w badaniach naukowych.
W literaturze brak doniesień wskazujących na różne właściwości hydrolatów, zarówno zapachowe jak i antymikrobowe czy antyoksydacyjne, w zależności od metody ich pozyskiwania a więc zawartych ilości lotnych związków organicznych.
Według projektu, nowy rodzaj hydrolatów, w których zawartość związków biologicznie aktywnych i ustalona aktywność biologiczna stanowi kryterium objętości pozwala ukierunkować ich zastosowanie do różnych produktów kosmetycznych i stąd prowadzi do otrzymywania nowej generacji kosmetyków organicznych czy naturalnych – innowacja produktowa.
Słowa kluczowe
warianty, hydrolaty, przemysł kosmetyczny, przemysł spożywczy, Lawenda wąskolistna
Spodziewane efekty stosowania
Otrzymany produkt – warianty hydrolatów – pozwoli na lepsze wykorzystanie właściwości antyoksydacyjnych i antydrobnoustrojowych materiału roślinnego w preparatach kosmetycznych i spożywczych, a tym samym pozwoli znacznie ograniczyć lub nawet wyeliminować wprowadzanie konserwantów czy antyoksydantów do wyrobów rynkowych.
Przedstawiona technologia wprowadza na rynek docelowy – kosmetyki naturalne czy organiczne , zdrowa żywność - nową formułę półproduktów z tzw. kodem inteligencji, gdyż o ustalonych właściwościach użytkowych i zadanych funkcjach ochronnych w końcowych produktach.
Typ oczekiwanej współpracy
- Twórca jest zainteresowany nawiązaniem współpracy w celu dalszych badań nad wynalazkiem
- Twórca jest zainteresowany wdrożeniem wynalazku
- Twórca wyraża zgodę na udział w Spotkaniu Brokerskim
- Twórca jest zainteresowany zbyciem praw majątkowych do wynalazku
Typ poszukiwanego partnera

Lokalizacja, metryka

Numer wewnętrzny
Data zapisu do bazy
BDSW/134
2013-05-10 20:48:59
Rodzaj
wynalazek
Osoba do kontaktu

Patent

Data zgłoszenia
Numer zgłoszenia
Data uzyskania
Numer uzyskania
31.07.2012
P 400193