Strona główna Powrót Prośba o kontakt z twórcą

Wynalazek nr BDSW/10

Fotobioreaktor do hodowli mikroalg. (Płaski fotobioreaktor z systemem solar-tracker do produkcji biopaliw III generacji na bazie mikroalg oraz ścieków)

Tytuł
Fotobioreaktor do hodowli mikroalg.
(Płaski fotobioreaktor z systemem solar-tracker do produkcji biopaliw III generacji na bazie mikroalg oraz ścieków)
Opis/specyfikacja
Wynalazek rozwiązuje zagadnienie opracowania nowej konstrukcji fotobioreaktora pozwalającego na maksymalizację uzyskiwanego w nim wzrostu biomasy mikroorganizmów fotosyntetyzujących, a w szczególności mikroalg wyrażonej jako [g/L/h], oraz wtórnych produktów metabolicznych syntetyzowanych przez te organizmy, poprzez sterowaną programowo optymalizację doboru odpowiedniego kąta padania promieni słonecznych na powierzchnię fotobioreaktora, polegającą na zmianie kąta nachylenia do płaszczyzny terenu oraz, zmianie położenia w stosunku do kierunku padania promieni słonecznych.
Fotobioreaktor mający znany transparentny dla promieniowania słonecznego pojemnik reakcyjny wykonany z przezroczystego materiału z umieszczonym wewnątrz wielofunkcyjnym systemem rurek wlotowych i wylotowych charakterystyczny tym według wynalazku, że stanowi go płaski prostokątny zbiornik reakcyjny, przeźroczysty w widmie widzialnym i nie widzialnym dla promieniowania słonecznego, osadzony na sztywnej ramie, zaopatrzonej w części środkowej w przegubowy uchwyt łączący ją z ruchomym w płaszczyźnie poziomej hakokształtnym wysięgnikiem. Jest on połączony z obrotowym korpusem osadzonym w umocowanej do sztywnej podstawy pionowej kolumnie, do której jest sztywno umocowane jarzmo siłownika, którego nurnik jest wolnym końcem osadzony za pośrednictwem górnego przegubu na górnej poprzecznicy wymienionej sztywnej ramy. We wnętrzu prostokątnego zbiornika reakcyjnego jest usytuowany kolektor wylotowy gazu technologicznego, zaopatrzony w dolotowy króciec z zaworem odcinającym, oraz jest usytuowana i będąca wymiennikiem ciepła, wężownica wypełniona płynem termo wymiennikowym. Na obrzeżu prostokątnego zbiornika reakcyjnego jest usytuowany w części dolnej króciec spustowy biomasy z zaworem odcinającym, a w części górnej króciec odpowietrznika, oraz przynajmniej dwa króćce dozowania świeżej pożywki biologicznej i inokulacji, zaopatrzone w odcinające zawory. Znajduje się tam również przynajmniej jeden czujnik kąta padania promieniowania słonecznego i przynajmniej jeden czujnik natężenia światła. Na tylnej powierzchni prostokątnego zbiornika reakcyjnego znajduje się przynajmniej jeden czujnik pomiarowy temperatury cieczy znajdującej się w zbiorniku i przynajmniej jeden czujnik pomiarowy liczby kwasowej pH, przyłączone do sterownika mikroprocesorowego, do którego są również dołączone sterowniki obydwu siłowników.
Przewidywane zastosowanie
Fotobioreaktor znajduje zastosowanie do hodowli organizmów foto-autotroficznych w szczególności mikroalg z zastosowaniem do produkcji m.in.:
- biopaliw
- kosmetyków
- leków oraz pochodnych np. nutraceutyków
- żywności dla ludzi
- pasz dla zwierząt
- utylizacji ścieków (przemysłowych oraz komunalnych)
- sekwestracji/utylizacji odpadowego dwutlenku węgla
Korzyści z wdrożenia
- wzrost wydajności
- wprowadzenie nowego produktu/usługi
- udoskonalenie produktu/usługi
Słowa kluczowe
Fotobioreaktor, Algi, Glony, Mikroalgi, Biopaliwa, Biodiesel, Biomasa, Światło, Fotosynteza, Optymalizacja hodowli, Biometanol, Bioetanol, Biobutanol, Hodowla, Bioreaktor, Kosmetyki, Pasze, Żywność, Uzdatnianie ścieków, Ochrona wód, Fitoremediacja, Oczyszczanie ścieków, Ścieki, Tlen, Dwutlenek węgla, Sekwestracja dwutlenku węgla, Utylizacja dwutlenku węgla, Farmaceutyki, Leki, Żywność funkcjonalna, Probiotyki, Nutraceutyki.
Spodziewane efekty stosowania
Wynalazek pozwala na zwiększenie produktywności biomasy mikroalg a tym samym produktu finalnego jak np. biopaliwa. Zwiększenie produktywności należy rozumieć jako zwiększenie końcowej koncentracji biomasy [g/L] oraz jako zwiększenie tempa rozmnażania mikroorganizmów co przekłada się na skrócenie czasu hodowli [h].

Efekt ekonomiczny wynalazku:
1) Wynalazek pozwala na znaczne ograniczenie kosztów produkcji w obecnie stosowanych technologiach bazujących na mikroalgach
2) Wynalazek pozwala na komercjalizacje produktów bazujących na mikroalgach dla których obecnie znana technologia produkcji nie pozwala na prowadzenie procesu w sposób ekonomicznie uzasadniony.
3) Wynalazek pozwala na uruchomienie uzasadnionej ekonomicznie produkcji mikroalg oraz produktów pochodnych w rejonach geograficznych o niskim dobowym nasłonecznieniu.
Zastosowania rynkowe
- Energia
- Przemysł - Produkcja przemysłowa
- Przemysł chemiczny
- Elektronika, mikroelektronika
- Odnawialne źródła energii
- Środowisko - Ochrona środowiska
- Środowisko - Zarządzanie odpadami
- Nauki biologiczne - Biotechnologia / farmaceutyka
- Nauki biologiczne - Kosmetologia / kosmetyka
- Nauki biologiczne - zdrowie, medycyna
Stan zaawansowania
- badania na etapie laboratoryjnym
- prototyp
- model
Typ oczekiwanej współpracy
- Twórca jest zainteresowany nawiązaniem współpracy w celu dalszych badań nad wynalazkiem
- Twórca jest zainteresowany wdrożeniem wynalazku
- Twórca wyraża zgodę na udział w Spotkaniu Brokerskim
- Twórca jest zainteresowany zbyciem praw majątkowych do wynalazku
Typ poszukiwanego partnera
- instytut naukowo - badawczy, uniwersytet
- ośrodek transferu technologii
- przemysł
Uwagi
Zapraszam po więcej informacji do autorów wynalazku.

Lokalizacja, metryka

Numer wewnętrzny
Data zapisu do bazy
BDSW/10
2012-04-24 12:13:52
Rodzaj
wynalazek
Osoba do kontaktu
Szymon Talbierz

Patent

Data zgłoszenia
Numer zgłoszenia
Data uzyskania
Numer uzyskania
06.02.2012
P.398028
Zdjęcia, filmy, pliki do pobrania i inne załączniki

Zdjęcia