Strona główna Powrót Prośba o kontakt z twórcą
Wynalazek nr BDSW/103
Sposób wytwarzania żywic epoksydowych na bazie sacharydów i ich pochodnych acetalowych
Tytuł
Sposób wytwarzania żywic epoksydowych na bazie sacharydów i ich pochodnych acetalowych
Opis/specyfikacja
Przedmiotem wynalazku jest sposób wytwarzania żywic epoksydowych na bazie sacharydów i ich pochodnych acetalowych, znamiennym tym, że otrzymaną stałą żywicę epoksydową uzyskano na drodze prostej syntezy, bez wkraplania któregokolwiek z regentów, w temperaturze pokojowej. Ponadto uzyskane żywice podwieszono na kwasie alginowym otrzymując produkt w postaci hydrożelu po umieszczeniu go w wodzie.
Przewidywane zastosowanie
Synteza pozwala na otrzymanie żywic na bazie związków cukrowych, które mogą mieć zastosowanie jako alternatywa dla klasycznych tworzy sztucznych i żywic opartych o toksyczne związki jak bisfenol. Przewiduje się, że otrzymane w wyniku syntezy tworzywo będzie ulegało biodegradacji czy kompostowaniu. Dzięki temu otrzymany produkt może wchodzić wkład materiałów kompozytowych, detali jednorazowych (sztućce, opakowania, worki, reklamówki, etc.), farb zabezpieczających zastępujących szelak, czy produktów termoplastycznych. Otrzymany produkt stanowi innowację na rynku tworzyw sztucznych, że względu na syntezę w temperaturze otocznia i możliwość projektowania właściwości względem czasu syntezy.
Słowa kluczowe
Żywice cukrowe, żywice epoksydowe, materiały i tworzywa polimerowe biodegradowalne. Materiały przyjazne środowisku, synteza zgodna z zasadami „Zielonej Chemii”.
Spodziewane efekty stosowania
Wyniku przeprowadzonej analizy QuickLook najbardziej chłonnym przemysłem na otrzymane żywice jest przemysł meblarski. Pozwala on na szybkie wdrożenie wynalazku. Same żywice posiadają jasnożółty odcień i mogą być znaczącą i tańszą alternatywą dla tworzyw kompozytowych dla których spoiwo oparte jest o toksyczne pochodne fenolu. Produkt można wybarwiać, jest rozpuszczalny w większości dostępnych rozpuszczalnikach wykorzystywanych w przemyślę meblarskim. Daje możliwość łatwej modyfikacji właściwości fizykochemicznych ze względu na to, iż opiera się na powszechnie wykorzystywanych związkach cukrowych w przemyślę spożywczym.
Typ oczekiwanej współpracy
- Twórca jest zainteresowany nawiązaniem współpracy w celu dalszych badań nad wynalazkiem
- Twórca jest zainteresowany wdrożeniem wynalazku
- Twórca wyraża zgodę na udział w Spotkaniu Brokerskim
- Twórca jest zainteresowany wdrożeniem wynalazku
- Twórca wyraża zgodę na udział w Spotkaniu Brokerskim
Typ poszukiwanego partnera
Lokalizacja, metryka
Numer wewnętrzny
Data zapisu do bazy
BDSW/103
2013-05-04 18:21:15
Rodzaj
wynalazek
Osoba do kontaktu
Patent
Data zgłoszenia
Numer zgłoszenia
Data uzyskania
Numer uzyskania
14.12.2012
P.402050