Strona główna Powrót Prośba o kontakt z twórcą

Wynalazek nr BDSW/86

Sposób i układ do wytwarzania drutów z miedzi beztlenowej

Tytuł
Sposób i układ do wytwarzania drutów z miedzi beztlenowej
Opis/specyfikacja
Oba wynalazki dotyczą opracowanej nowatorskiej na skalę światową technologii produkcji mikrodrutów miedzianych przeznaczonych do wysokozaawansowanych konstrukcji kablowych stosowanych w technice audio-video. W szczególności, został zaprojektowany oryginalny sposób ciągłego odlewania miedzi wysokiej czystości chemicznej, która charakteryzuje się ukierunkowaną strukturą. Powyższa metoda sterowania wielkością, kształtem oraz ilością ziaren w materiale poprzez odpowiedni dobór parametrów odlewania umożliwia uzyskanie materiału wsadowego, który w dalszym przetwórstwie w procesach przeróbki plastycznej na zimno umożliwi uzyskanie mikrodutów o takiej strukturze, która oddala powszechny dla kabli audio-video problem tłumienności.
Główny nurt badań naukowych realizowanych w ramach prac nad wynalazkami ukierunkowany był na możliwości uzyskania materiału wsadowego z miedzi beztlenowej o specjalnie ukształtowanej strukturze, która daje gwarancję zastosowań m.in. w obszarze wysokozaawansowanego przemysłu elektrotechnicznego. Stąd też zaistniały realne podstawy do opracowania technologii produkcji kabli o wysokiej jakości przesyłu dźwięku i obrazu oraz ich wdrożenia do produkcji m.in. przez zakłady kablowe TELE-FONIKA Kable S.A. w Krakowie. Wdrożenie najnowszych osiągnięć z zakresu technik hutniczych i inżynierii materiałowej pozwoliło na uruchomienie linii, która wytwarza produkty konkurencyjne na rynku krajowym i światowym.
Opatentowane rozwiązanie, oprócz przesłanek badawczo-naukowych ukierunkowane jest ponadto na osiągnięcie celu praktycznego, który daje możliwości wprowadzenia na rynek nowego wysokozaawansowanego produktu o niespotykanych dotąd własnościach. Z uwagi na fakt, iż na terenie Polski zlokalizowany jest szeroki sektor zakładów kablowych, badania przeprowadzone w ramach prac nad wynalazkiem w bardzo istotny sposób przyczyniły się do ich rozwoju, ze względu na możliwości wdrożenia osiagniętych rezultatów. Ponadto na uwagę zasługuje dodatkowo fakt, iż proponowany w ramach niniejszego rozwiązanie aplikacyjny efekt, którym jest innowacyjny produkt, w istotnym stopniu może wpływać na wzrost konkurencyjności regionalnych firm kablowniczych na tle innych województw. Z uwagi na fakt, iż krajowy rynek jest bardzo chłonny i dynamiczny, szczególne miejsce znajdują w nim produkty niszowe o wyjątkowo ciekawych własnościach. Stąd też, proponowana tematyka opatentpwanych wynalazków jest poprzez swoją oryginalność - na czasie. Powyższy fakt, w zderzeniu z obecnością w kraju dużego potencjału zakładów kablowych, a w tym największego w Polsce i jednego z największych na świecie producentów kabli i przewodów - TELE-FONIKA Kable S.A. daje realne podstawy do rozwoju rynku opartego na technologiach przewodów audio-video.
Z uwagi na fakt, iż aplikacyjny efekt rozwiązania patentowego związany jest z uzyskaniem wysokozaawansowanego produktu, istnieją szerokie możliwości jego zastosowań. Przekrojowy i wieloetapowy charakter realizowanych w ramach prac wdrożeniowych badań, stwarza szansę wykorzystania zarówno wyników dotyczacych całego wynalazku, jak i jego poszczególnych etapów. W szczególności wyniki mogą dotyczyć warunków uzyskania materiału wsadowego o własnościach gwarantujacych uzyskanie z niego drutów dedykowanych do zastosowań w elektrotechnice jak również procesu związanego z etapem produkcji wyrobu końcowego, jakim jest w tym przypadku m.in. kabel audio-video, przewód teleinformatyczny,kabel ognioodporny lub wiązka samochodowa.
Podsumowując patenty dotyczą metody uzyskiwania nowych wyrafi¬nowanych odmian miedzi i jej stopów przeznaczonych na cele elektryczne, a więc koleje dużych prędkości, bardzo zaawansowaną elektronikę i elektrotechnikę, przemysł samocho¬dowy, transfer energii w warunkach bardzo wysokich wymagań wytrzy¬małościowych stawianych przewodom itp.


Przewidywane zastosowanie
Wynalazki noszą wszelkie znamiona innowacyjności nie tylko w skali kraju, ale również świata. Związane z nimi zagadnienie naukowo-badawcze dotyczące szerokiej grupy kabli przesyłu danych, dźwięku i obrazu opiera się na oryginalnym sposobie odlewania prętów z miedzi o wysokiej czystości chemicznej. Istotą tej metody jest uzyskanie materiału o niespotykanych dotąd własnościach elektrycznych poprzez kontrolowane ukierunkowanie orientacji krystalograficznej ziaren. Warto również nadmienić, iż obecnie brak jest jakichkolwiek badań/projektów naukowo-badawczych w kraju i na świecie związanych z nowoczesnymi rozwiązaniami audio-video. Co więcej wobec gwałtownego rozwoju elektroniki i szeroko rozumianej elektrotechniki, rozwój coraz to nowych materiałów pozwalających na szybki i bezstratny przepływ elektronów jest nader aktualny. Przedsiębiorstwa przemysłu kablowego w nowych warunkach działania, coraz chętniej i coraz częściej rozszerzają swoją działalność gospodarczą na rynki zagraniczne. Tak jest i w tym przypadku. Stąd też zasadne było podjęcie tematu opracowania i uruchomienia nowej generacji profesjonalnych przewodów audio-video przeznaczonych do akustyki profesjonalnej ze względu na ich bardzo niską tłumienność sygnału elektrycznego, małe wymiary i ciężar uzyskane dzięki specjalnej konstrukcji i przy zachowaniu bardzo dobrych parametrów przesyłanych sygnałów.
Opracowana w ramach wynalazku technologia pozyskiwania miedzi gwarantującej uzyskanie wysokoprzetworzonych wyrobów stosowanych w nowoczesnej technice audio-video dobrze się wpisuje w programy o charakterze innowacyjnym. Efekty opatentowanego rozwiązania stwarzają dużą szansę wdrożenia nowoczesnego rozwiązania materiałowego pod kątem zapewnienia najwyższej jakości sygnału dźwięku i obrazu, co bezpośrednio powinno znaleźć odbicie w rozwoju potencjału przemysłowego na terenie Polski. W szczególności, światowy poziom naukowy przedstawionego rozwiązania, nowoczesne podejście do metody odlewania miedzi, a także konkurencyjne w stosunku do oferowanych na rynkach światowych rozwiązań technologicznych, koszty wdrożenia i eksploatacji decydują o wysokiej innowacyjności wynalazku.
Oryginalność rozwiązania oraz konkurencyjność w stosunku do innych tradycyjnych wytwórców wyrobów z obszaru techniki audio-video daje rzeczywiste podstawy do ich eksportu, o czym świadczy obserwowane zainteresowanie powyższą tematyką zakładów kablowych m.in. z Wielkiej Brytanii, Holandii, Belgii i z innych krajów. Nowością i oryginalnym rozwiązaniem proponowanym w przypadku omawianych wynalazków jest koncepcja ukierunkowanego ciągłego procesu topienia i odlewania, w wyniku której uzyskuje się beztlenową miedź wysokiej czystości o specjalnie ukształtowanej strukturze, którą tworzą pojedyncze ziarna monokryształu. Świadome sterowanie strukturą materiału podczas procesu odlewania prowadzi – w efekcie – do eliminacji ośrodków rozpraszających sygnał elektryczny w postaci granic ziaren, co z kolei daje podstawy do wykorzystania takiej miedzi w aplikacjach bezstratnego przesyłu sygnału elektrycznego. W związku z powyższym opatentowane rozwiązanie stanowi cenną wiedzę know-how dla potencjalnych producentów, ale i również odbiorców wyrobów przemysłu kablowniczego.

Korzyści z wdrożenia
- ograniczenie energochłonności
Słowa kluczowe
Miedź beztlenowa Cu-OFE, miedź funkcjonalnie doskonała, mikrodruty miedziane, kable audio-video, kable teleinformatyczne, kable ognioodporne, wiązki samochodowe, minimalizacja stratności przesyłu sygnału elektrycznego, parametry procesu ciągłego odlewania, technologia ciągłego odlewania DCC-AGH®, prędkość odlewania, kierunkowa struktura krystaliczna, wysokozaawansowany przemysł elektroniczny i elektrotechniczny.
Spodziewane efekty stosowania
Spodziewane efekty stosowania: Dzięki specjalnej konstrukcji i przy zachowaniu bardzo dobrych parametrów przesyłanych sygnałów, uzyskano bardzo niską tłumienność sygnału elektrycznego, małe wymiary i ciężar.
Zastosowania rynkowe
- Przemysł - Produkcja przemysłowa
- Przemysł metali ciężkich
- Przemysł materiałowy
- Przemysł - Wytapianie
- Technologie informatyczne
- Elektronika, mikroelektronika
- Przetwarzanie informacji, sieci informatyczne
- Telekomunikacja
Stan zaawansowania
- zakończone badania
- technologia gotowa do zastosowania
- technologia zastosowana na rynku
Typ oczekiwanej współpracy
- Twórca jest zainteresowany nawiązaniem współpracy w celu dalszych badań nad wynalazkiem
- Twórca jest zainteresowany wdrożeniem wynalazku
- Twórca wyraża zgodę na udział w Spotkaniu Brokerskim
- Twórca jest zainteresowany zbyciem praw majątkowych do wynalazku
Typ poszukiwanego partnera
- instytut naukowo - badawczy, uniwersytet
- ośrodek transferu technologii
- przemysł
- usługi

Lokalizacja, metryka

Numer wewnętrzny
Data zapisu do bazy
BDSW/86
2012-08-02 11:38:02
Rodzaj
wynalazek
Osoba do kontaktu
mgr inż. Monika Walkowicz Akademia Górniczo-Hutnicza, Wydział Metali Nieżelaznych, Katedra Przeróbki Plastycznej i Metaloznawstwa Metali Nieżelaznych, al. A. Mickiewicza 30, 30-059 Kraków Adres e-mail: monika.walkowicz@agh.edu.pl Tel.: 0889-062-442

Patent

Data zgłoszenia
Numer zgłoszenia
Data uzyskania
Numer uzyskania
15.01.2011
P.393656